Wyniki

Znaleziono 14 wyników wyszukiwania hasła: stopy procentowe

Vitalii Bondarchuk, Alina Raboshuk (2020/1, Miscellanea, s. 94)

Wpływ polityki pieniężnej na wzrost gospodarczy Ukrainy

Artykuł analizuje wpływ polityki pieniężnej na wzrost gospodarczy Ukrainy w latach 2006–2019. Po wykonaniu testów stacjonarności i kointegracji zastosowano model autoregresyjny (VAM) do oszacowania wpływu czynników pieniężnych na wzrost gospodarczy Ukrainy. Wyniki badania pokazują, że zmiany PKB są w dużym stopniu objaśnione jego własną wcześniejszą dynamiką, ale długookresowa dynamika (...)


Maciej K. Dudek (2018/3, Artykuły, s. 301)

Equilibrium Discrepancy between GDP and GNP in Poland

W artykule tym autor próbuje oszacować długookresową różnicę między wartością PKB i PNB w Polsce za pomocą teoretycznego modelu opartego na funkcji produkcji Cobba-Douglasa. Uzyskane wyniki sugerują, że w długim okresie PKB w Polsce może być o 9,5% wyższy od PNB, co oznaczałoby, że faktyczny poziom dochodów Polaków będzie opóźniony o około 3 lata względem PKB. Ponadto autor sugeruje, że (...)


Piotr Mielus (2017/4, Miscellanea, s. 457) OPEN ACCESS

Stała czy zmienna stopa procentowa? O reformie rynku kredytów hipotecznych

Polska należy do grupy krajów z dominującą rolą zmienno procentowych kredytów hipotecznych. Brak ustalonego oprocentowania kredytów rodzi zwiększone ryzyko niewypłacalności po stronie kredytobiorców w sytuacji nagłego i silnego wzrostu stóp procentowych. Doświadczenia innych krajów wskazują, że reżim stałych stóp procentowychw kredytach hipotecznych można wprowadzić w sposób efektywny (...)


Anna Białek-Jaworska, Natalia Nehrebecka (2016/4, Artykuły, s. 469)

Preferencje polskich przedsiębiorstw w zakresie finansowania długiem

Celem artykułu jest wskazanie głównych determinant preferencji prywatnych i publicznych przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w zakresie finansowania długiem. Badanie na dużej próbie przedsiębiorstw za lata 1995–2012 przeprowadzono za pomocą modelu ekonometrycznego. Wśród czynników determinujących strukturę kapitałową zbadano wpływ rentowności, płynności, majątku trwałego, możliwości (...)


Jan L. Bednarczyk, Piotr Misztal (2016/4, Artykuły, s. 546) OPEN ACCESS

Czy strefa euro zmierza w kierunku pułapki niskiej inflacji?

Strefa euro należy do najwolniej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki. Jej problemy rozwojowe pozostają w sprzeczności z głównymi celami Unii Gospodarczej i Walutowej, sformułowanymi w Traktacie z Maastricht oraz stawiają pod znakiem zapytania korzyści z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Wyzwaniem dla skuteczności polityki gospodarczej prowadzonej przez instytucje (...)


Piotr Ptak (2016/4, Miscellanea, s. 607)

Warunki fiskalne wyjścia z długów w Europie

Kryzys zadłużenia w strefie euro postawił na porządku dziennym sprawę przywrócenia równowagi w finansach publicznych krajów najbardziej zadłużonych, co mogłoby dopomóc im w odzyskaniu zdolności do zaciągania dalszych kredytów na rynku finansowym. Nie będzie to jednak zadanie łatwe z uwagi na słabą koniunkturę w większości krajów UE, a zwłaszcza w strefie euro. Próby przyspieszenia wzrostu (...)


Piotr Ciżkowicz, Andrzej Rzońca (2013/5, Artykuły, s. 625)

Międzynarodowy system monetarny a globalny kryzys finansowy: wnioski dla polityki makroekonomicznej w krajach rozwijających się

Niniejszy artykuł pokazuje, że zasadnicze przyczyny ostatniego globalnego kryzysu finansowego, tzn. niskie stopy procentowe w głównych krajach wysoko rozwiniętych oraz nadwyżkowe oszczędności w krajach rozwijających się, można wiązać z ułomnościami międzynarodowego systemu monetarnego. Autorzy twierdzą, że ułomności te nasiliły się na skutek kryzysu. Wniosek ten służy do zarysowania (...)


Marcin Krawczyk (2011/6, Artykuły, s. 777)

Oczekiwany poziom stopy procentowej a popyt na pieniądz

W artykule podjęty został problem popytu na pieniądz. Wyznaczony został indywidualny popyt na pieniądz, a następnie zostały wyciągnięte wnioski o zagregowanej jego postaci i wreszcie wnioski o kształtowaniu rynkowej stopy procentowej oraz skuteczności oddziaływania banku centralnego na jej poziom. Analiza została zbudowana przy wykorzystaniu Jamesa Tobina koncepcji wyboru portfela aktywów (...)


Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/4, Artykuły, s. 467)

Kryzys informacyjnej funkcji pieniądza

O informacyjnej funkcji pieniądza w gospodarce decydują dwa główne mierniki jego wartości w czasie, siła nabywcza i stopa procentowa. Mają one kluczowe znaczenie dla związku finansów z gospodarką realną. Współczesne rynki finansowe absorbują zmiany stopy procentowej banku centralnego bez czytelnych ex ante skutków dla zmian popytu na dobra realne. Informacja o sile nabywczej pieniądza (...)


Michał Jurek (2010/3, Artykuły, s. 319)

Ograniczenie autonomii polityki pieniężnej w warunkach integracji finansowej

W artykule zbadano możliwości przezwyciężania asymetrycznych zaburzeń gospodarczych w systemie kursu stałego i systemie kursu zmiennego, uwzględniając nasilającą się integrację finansową, skutkującą wzrostem międzynarodowych przepływów kapitału. Analizę prowadzono, przenosząc model Mundella-Fleminga na grunt teorii optymalnych obszarów walutowych. Przeprowadzone rozważania pozwoliły (...)


Andrzej Sławiński (2010/2, Artykuły, s. 145)

Wpływ globalnego kryzysu bankowego na bankowość centralną

Skala obecnego globalnego kryzysu bankowego była dla banków centralnych zaskoczeniem, ponieważ główną przyczyną jego wybuchu były straty banków poniesione w nowych obszarach ich działalności, które nie były objęte nadzorem. Spowodowało to, że władze monetarne nie miały informacji o skali rosnącego ryzyka systemowego. Dodatkowo, same banki nie zdawały sobie sprawy w wielkości podejmowanego (...)


Danuta Gotz-Kozierkiewicz (2010/2, Artykuły, s. 163)

Polityka pieniężna a prawo Goodharta

Realia prowadzenia polityki pieniężnej we współczesnej gospodarce wskazują na ich nieprzystawalność do podręcznikowego modelu funkcjonowania banków komercyjnych. Zgodnie z prawem Goodharta, banki znajdują rozwiązania skuteczne dla ochrony ich dochodów bez względu na intencje władz monetarnych. Takie motywy kierują również rosnącym zaangażowaniem banków w wykorzystywanie m.in. papierów (...)


Marcin Krawczyk (2009/5, Artykuły, s. 559)

Deficyt budżetu państwa i aktywność gospodarcza

Polityka fiskalna, która jest prowadzona za pomocą deficytu budżetowego budzi emocje, bo zdanie ekonomistów na jej temat jest podzielone. Ekonomiści dyskutują o tym, czy zwiększenie deficytu przyczyni się do pobudzenia aktywności gospodarczej.
Deficyt może powstać w wyniku zwiększenia zakupów państwa. Dyskusja toczy się wokół tego, czy zmiany wielkości zatrudnienia, produkcji oraz cen będą (...)


Marian Gorynia, Tadeusz Kowalski (2008/1, Artykuły, s. 51)

Globalne i krajowe uwarunkowania funkcjonowania polskich przedsiębiorstw

Artykuł ma na celu określenie i ocenę kluczowych warunków zewnętrznych i wewnętrznych makr, które wpływają na rozwój polskiej gospodarki i firm, zarówno w chwili obecnej jak i w przyszłości. Pierwsza część poświęcona jest diagnozie obecnego globalnego otoczenia makroekonomicznego. Nacisk został położony na ogólnoustrojowe warunki globalizacji oraz wpływ globalizacji na stopy procentowe (...)




....